Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 
Archiwum wiadomości - rok 2014
 
 

Dyżur Komendy Hufca

Data dodania: 2014-01-23
W okresie ferii zimowych dyżury Komendy Hufca nie odbędą się. więcej »
 
 

Lodowisko Gliwice. Kryte i pod chmurką. Co...

Data dodania: 2014-01-23
Lodowisko Gliwice - to nie jedno. Można się wybrać zarówno na całoroczną „Taflę", jak i na ślizgawkę pod chmurką na osiedlu Kopernika. W sąsiedztwie Europy Centralnej jest darmowa ślizgawka. więcej »
 
 

Odśnieżanie A1 2014: drogowcy pracują, choć...

Data dodania: 2014-01-23
Nasz Internauta jechał w czwartek, 23 stycznia 2014 autostradą A1 z Zabrza do Pyrzowic i spotkał drogowców. Niby nic dziwnego, ale... zobaczcie sami. Odśnieżanie A1 2014 w Bytomiu nie było zwyczajne. Poleciały iskry! więcej »
 
 

Zerwane zaręczyny: A wesele? Sala? Goście?

Data dodania: 2014-01-23
I żyli długo i szczęśliwe… Tak kończą się opowieści, w których królewna poślubia królewicza. Życie niestety nie jest bajką i niejednokrotnie po cudownych zaręczynach i przygotowaniach do ślubu staję się najgorsze… rozpad narzeczeństwa. więcej »
 
 

Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014 na monetach NBP

Data dodania: 2014-01-23
Narodowy Bank Polski wprowadził w czwartek do obiegu serię trzech monet "Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014" upamiętniających mające się rozpocząć 7 lutego 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. więcej »
 
 

Związkowcowi wolno więcej niż dyrektorowi kopalni

Data dodania: 2014-01-22
Szef "Solidarności" w kopalni Sośnica-Makoszowy przyznał się do wyłudzania pieniędzy z funduszu socjalnego. Kompania Węglowa, której częścią jest ten zakład, nie wyciągnęła wobec niego żadnych konsekwencji. Ale przyłapanego na łamaniu prawa dyrektora innej kopalni błyskawicznie zwolniła.     więcej »
 
 

Prace na budowie hali Gliwice idą pełną parą...

Data dodania: 2014-01-22
Prace przy budowie hali widowiskowo-sportowej w rejonie ul. Akademickiej i Kujawskiej są coraz bardziej zaawansowane. Obiekt ma być gotowy w lipcu 2015 roku.     więcej »
 
 

Zaproponowana przez studentkę architektury wnętrz...

Data dodania: 2014-01-22
Treść: Projekt systemu identyfikacji wizualnej Politechniki Śląskiej autorstwa Anny Kalety, studentki trzeciego roku architektury wnętrz Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, został nagrodzony w międzynarodowym przeglądzie prac dyplomowych 2012–2013 „Graduation Projects”. Organizowany przez magazyn „2+3D” konkurs obejmuje swoim zasięgiem państwa Grupy Wyszehradzkiej – Czechy, Polskę, Słowację oraz Węgry. Gratulujemy.   Praca Anny Kalety znalazła się w gronie najlepszych projektów wybranych przez międzynarodowe jury do publikacji w magazynie „2+3D” (numer nr 50, który ukaże się na przełomie stycznia i lutego br.). Oprócz tego prezentowana zostanie na wystawie w Zamku w Cieszynie, którą zainauguruje wernisaż zaplanowany na 7 lutego. Wyróżnione prace będzie można oglądać do 2 marca.   System zaprojektowany przez Annę Kaletę w ramach dyplomu licencjackiego na realizowanych równolegle na katowickiej ASP studiach stanowi alternatywę wobec istniejących rozwiązań. Zaprojektowana identyfikacja – bazująca na prostych, minimalistycznych wręcz rozwiązaniach i braku koloru – odzwierciedla charakter uczelni o profilu technicznym. Autorce udało się również zespolić formę projektu z funkcjami jakim mógłby posłużyć. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny: więcej »
 
 

Zmiany klimatu w przeszłości a… skład izotopowy...

Data dodania: 2014-01-22
Treść: Otwarte seminarium naukowe Instytutu Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej, pt. „Skład izotopowy węgla kopalnej materii organicznej a zmiany klimatu w przeszłości”, odbędzie się w auli 300 budynku Wydziału Górnictwa i Geologii przy ul. Akademickiej 2 w Gliwicach dzisiaj 22 stycznia o godz. 14:00. Wstęp wolny.   W wykładzie poświęconym wpływowi składu izotopowemu węgla kopalnej materii organicznej na zmiany klimatu w przeszłości, dr inż. Jacek Pawlyta z Zakładu Zastosowań Radioizotopów Instytutu Fizyki CND przedstawi problematykę związaną z istnieniem torfowisk stanowiących istotne rezerwuary węgla na ziemi. Zmiany klimatyczne mogą prowadzić bowiem zarówno do przyspieszenia depozycji atmosferycznego węgla w torfowiskach, jak i sytuacji odwrotnej, kiedy węgiel zdeponowany w torfowiskach trafia do atmosfery. Prowadzone badania składu izotopowego węgla zdeponowanego w torfowiskach mogą pomóc poznać nie tylko zmiany klimatu w przeszłości, ale również odpowiedzieć na pytanie, jak te zmiany wpływają na gromadzenie deponowanie węgla w osadach. Jednocześnie współczesne badania nie pozwalają w łatwy sposób wiązać zmian troposfery ze składem izotopowym węgla w materii organicznej torfowców. Podczas referatu dr inż. Jacek Pawlyta postara się odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest wykorzystane sygnału izotopowego zarchiwizowanego w materii kopalnej do odtworzenia zmian troposfery, jakie zaszły w przeszłości. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny: więcej »
 
 

Biegnij, chłopcze, biegnij

Data dodania: 2014-01-22
Cinema City Forum - Biegnij, chłopcze, biegnij - Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elisabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość - osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji. więcej »
 


loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola