Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 
Archiwum wiadomości - rok 2014
 
 

GAF bez punktów

Data dodania: 2014-01-27
Bez punktów wrócili ze Szczecina piłkarze GAF Jasna Gliwice. W 13. kolejce spotkań o mistrzostwo Ekstraklasy Futsalu pechowo ulegli wiceliderowi Pogoni 04 więcej »
 
 

ZUS wyprowadza się z ul. Jana Pawła II

Data dodania: 2014-01-27
Od 3 lutego gliwickie biuro terenowe ZUS zmieni swoją lokalizację. Placówka przenosi się z budynku przy ul. Jana Pawła II do biurowca więcej »
 
 

Upamiętniono Ofiary Tragedii Górnośląskiej

Data dodania: 2014-01-27
Wczoraj odbyła się uroczystość upamiętnienia Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Pod Pomnikiem Ofiar Wojen i Totalitaryzmów przedstawiciele władzy lokalnej oraz rodziny ludzi których dotknęły więcej »
 
 

Kolejny zawodnik odchodzi z Piasta

Data dodania: 2014-01-27
Kolejnym zawodnikiem, który za porozumieniem stron opuścił szeregi Piasta Gliwice jest łotewski pomocnik Artis Lazdins. Do zespołu z Okrzei trafił we wrześniu więcej »
 
 

Zmarł mgr Alfred Krzywoń

Data dodania: 2014-01-27
Treść: 24 stycznia zmarł mgr Alfred Krzywoń, długoletni pracownik, a w latach 1974-1996 kierownik Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej. Zmarły otrzymał wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski za pracę dydaktyczną i organizacyjną.   Mgr Alfred Krzywoń był człowiekiem wszechstronnym, gruntownie wykształconym poliglotą, podróżnikiem, kochającym przyrodę i zwierzęta miłośnikiem książek. Jako szef był bardzo życzliwy i pomocny w rozwiązywaniu problemów zarówno służbowych, jak i ludzkich. Za jego kadencji – przypadających na złożone lata 70. i 80. – Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej nawiązało wiele cennych kontaktów z instytucjami zagranicznymi. Dzięki tym działaniom i otwartości zmarłego SJO stało się jednostką nowoczesną, co nie pozostało bez wpływu na renomę gliwickiej uczelni. Jego współpracownicy do dziś pamiętają, jak ciepło popierał wyjazdy i stypendia zagraniczne. Działalność mgr. Krzywonia dała początek kursom językowym dla pracowników uczelni i słuchaczy „z miasta”. Mgr Alfred Krzywoń na długo pozostanie w naszej pamięci jako osoba wrażliwa i szlachetna, a jako pedagog – wzór do naśladowania.   Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Ustroniu przy placu ks. Karola Kotschego 4 (róg ul. Kościelnej) 29 stycznia o godz. 13:00. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny: więcej »
 
 

Śląski Ogród Botaniczny według studentów...

Data dodania: 2014-01-27
Treść: Wystawa pt. „Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – w poszukiwaniu sposobów aktywizacji przestrzeni przy użyciu Odnawialnych Źródeł Energii” odbyła się w Mikołowie w ubiegły poniedziałek. Podczas wydarzenia zaprezentowano prace autorstwa studentów II roku Wydziałów Architektury i Budownictwa Politechniki Śląskiej.   W trakcie wystawy i konferencji inaugurującej podjęcie problematyki dalszego rozwoju mikołowskiego Śląskiego Ogrodu Botanicznego swoje prace zaprezentowali studenci drugiego roku Wydziału Architektury: Hanna Hajda, Agata Polkowska, Katarzyna Golec, Marcin Bystrzycki, Mateusz Dąbek, Kacper Ziółkowski, Daniel Osika, Sebastian Marszałek, Daniel Radliński, Wojciech Zientek oraz Wydziału Budownictwa: inż. Marcin Ćwirko i inż. Bartosz Piotrowicz.Studenci Politechniki Śląskiej przedstawili łącznie pięć rozwiązań zagospodarowania terenów kompleksu Sośniej Góry i Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Każde z nich w odmienny sposób miałoby przyciągać zwiedzających. Koncepcje zawierały przeróżne moduły i elementy, dotyczące zarówno formy, jak i funkcji. Wszystkie zaproponowane rozwiązania byłyby naturalnie napędzane przez odnawialne źródła energii (turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, gruntowe wymienniki ciepła czy elektrownię szczytowo-pompową), gdyż problematyka OZE odgrywa w projekcie kluczowe znaczenie.   Prezentacja, podczas której studenci przedstawili m.in. władzom miasta, przedstawicielom Politechniki Śląskiej i krakowskiej AGH, jak ich pomysły ewaluowały od projektów funkcjonalnych po gotową koncepcję, była bardzo rzeczowa i merytoryczna. Pokaz z wykorzystaniem plansz i prezentacji multimedialnej zakończyła żywa i długa dyskusja.   Projekty studentów, którzy zgłosili się do współpracy przy planowaniu dalszego rozwoju mikołowskiego Śląskiego Ogrodu Botanicznego prowadzone były przez pracowników Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury Wydziału Architektury – dr inż. arch. Dorotę Winnicką-Jasłowską i dr. inż. arch. Jarosława Figaszewskiego oraz dr hab. inż. Małgorzatę Jastrzębską z Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.   Wystawa prac studentów przeniesiona została do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny: więcej »
 
 

Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później....

Data dodania: 2014-01-27
Wydawnictwo Bezdroża i serwis NaszeMiasto.pl zapraszają do konkursu - wygraj książkę "Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później". więcej »
 
 

Przygotowania do Halowych Mistrzostw Świata...

Data dodania: 2014-01-27
Do Halowych Mistrzostw Świata Lekkoatletycznych, które odbędą się w Ergo Arenie, zostało 1,5 miesiąca. Dzisiaj sopocki magistrat zakończył przyjmowanie ofert w przetargu na usługę zabezpieczenia medycznego tej imprezy. Niedawno zakończył też przetarg na zabezpieczenie tego wydarzenia przez służby porządkowe i informacyjne. więcej »
 
 

Skubani (dubbing)

Data dodania: 2014-01-26
Cinema City Forum - Skubani (dubbing) - Nagrodzony Oscarem producent "Shreka" zaprasza na szaloną podróż w czasie w towarzystwie dwóch niedopasowanych indyków, które sprawią, że już żaden człowiek nie zrobi im koło pióra. Przezabawna animowana komedia o ptakach, które zamierzają zmienić bieg historii i sprawić, że indyki na zawsze znikną z ludzkiego jadłospisu. Ich motto to: INDYKA NIKT NIE TYKA! Jake i Reggie pochodzą z zupełnie odmiennych indyczych środowisk – jeden jest indykiem z wyższych sfer, a drugi zee zwykłego kurnika. Będą musieli jednak przezwyciężyć dzielące ich różnice i połączyć siły, bo historia stawia przed nimi wielkie wyzwanie. Muszą cofnąć się w czasie i tak namieszać w dziejach drobiu, aby indyk odtąd jawił się nie jako największy przysmak, ale najlepszy przyjaciel człowieka. więcej »
 
 

Ja, Frankenstein

Data dodania: 2014-01-26
Cinema City Forum - Ja, Frankenstein - Superprodukcja w reżyserii Stuarta Beattie, współtwórcy światowego sukcesu „Piratów z Karaibów”, będąca ekranizacją graficznej noweli Kevina Grevioux – ojca wampirycznego uniwersum „Underworld”. W tytułowe monstrum wcielił się nominowany do Złotego Globu Aaron Eckhart, niezapomniany Harvey Dent z „Mrocznego Rycerza”. W epickiej walce dobra ze złem towarzyszyć mu będą m.in. Yvonne Strahovski – gwiazda serialu „Dexter”, Miranda Otto – Eowina z „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona, Jai Courtney – filmowy syn Brucea Willisa ze „Szklanej pułapki 5” oraz wybitny angielski aktor, laureat Złotego Globu – Bill Nighy (Davy Jones z „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”). Adam, potwór stworzony przez doktora Frankensteina, od ponad 200 lat żyje samotnie, kryjąc swoją tożsamość przed ludźmi. Obdarzony ogromną siłą i wytrzymałością, wytrenowany w sztukach walki, broni naszego gatunku przed zakusami istot rodem z najgorszych koszmarów. Nieoczekiwanie i wbrew swojej woli zostaje uwikłany w odwieczną wojnę pomiędzy dwoma klanami nieśmiertelnych. Obie frakcje chcą odkryć sekret jego zmartwychwstania, by dzięki niemu zdobyć kontrolę nad armią żywych trupów. „To historia luźno oparta na „Frankensteinie” Mary Shelley, przeniesiona do uwspółcześnionej, alternatywnej rzeczywistości. Opowiada o walce dobra ze złem oraz potworze, starającym się odnaleźć duszę i własne miejsce w tym ponurym świecie. Potworze – dodajmy – świetnie wytrenowanym w filipińskiej sztuce walki kijami kali. By właściwie przygotować się do filmu, trenowałem ją codziennie przez ponad pół roku.” – mówił Eckhart podczas konwentu Comic-Con w San Diego. więcej »
 


loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola