Belka
Piątek, 24 Maja 2024   imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

ZAPROJEKTOWALI ŚWIĄTYNIĘ W NORWEGII I ZOSTALI WYRÓŻNIENI!

Data publikacji: 2017-09-18, Data modyfikacji: 2017-09-18
A A AWydrukDrukuj  
 
ZAPROJEKTOWALI ŚWIĄTYNIĘ W NORWEGII I ZOSTALI WYRÓŻNIENI!

STUDENCI POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ STWORZYLI PROJEKT ŚWIĄTYNI, KTÓRA MIAŁABY BYĆ USYTUOWANA NA KLIFIE PREIKESTOLEN, JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH NORWEGII. PROJEKT AUTORSTWA MARTYNY SŁOWIŃSKIEJ, KATARZYNY GOLEC I PAWŁA PACAKA Z WYDZIAŁU ARCHITEKTURY ZOSTAŁ WYRÓŻNIONY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PORTALU ARCHITEKTONICZNEGO AWR.

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie nowego kościoła tymczasowego na mierzącym 604 metry norweskim klifie Preikestolen, znanym jako Pulpit Rock. Ze względu na rozpościerający się z niego widok co roku przyciąga on setki tysięcy turystów z całego świata. Troje studentów architektury z Politechniki Śląskiej postanowiło podjąć się tego zadania, a inspiracją dla nich był krajobraz norweskich fiordów oraz nieskażona ludzkim działaniem natura. W ten sposób powstał „Kościół Natury”.

– _Zamknęliśmy go w szklanej bryle, której forma została zainspirowana typowym kościołem norweskim._ _Szkło w tym przypadku daje iluzję bezkresu, ściany nie stanowią żadnej wizualnej granicy, a natura niemal wnika do wnętrza kościoła. Z drugiej strony obecność zewnętrznej osłony daje poczucie bezpieczeństwa, z czym kojarzy nam się obiekt, jakim jest kościół_ – podkreśla współautorka projektu Martyna Słowińska. – _We wnętrzu nie ma żadnych symboli religijnych, gdyż to natura pełni tutaj kluczową rolę, to dla niej tysiące ludzi odwiedza to miejsce i to na Niej należy się skupić. Sama bryła została w jednej trzeciej wysunięta ponad granicę przepaści, dzięki czemu niemal pod każdym kątem możemy podziwiać piękno natury_ – dodaje studentka.

W konkursie nagrodzono łącznie siedem prac nadesłanych przez uczestników z całego świata. Poza projektem naszych studentów wyróżniono także jeszcze jedną pracę z Polski.

Politechnika Śląska, Źródło artykułu: Politechnika Śląska, Autor zdjęć: Politechnika Śląska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola