Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Śpiewał dla kuracjuszy - Jan Maria Dyga

Data publikacji: 2018-01-21, Data modyfikacji: 2018-01-31
A A AWydrukDrukuj  
 
Prezes Koła Śródmieście udziela się nie tylko tirystycznie, co potwierdził sanatoryjny, grudniowy pobyt w Szczawnicy.   Śpiewał dla kuracjuszy Różne bywają miejsca i okoliczności, w który dane jest komuś wokalnie zaistnieć. Jan Maria Dyga od wielu lat społecznie działa w ruchu muzycznym i generalnie na niwie kultury. Śpiewem ubogaca dwa ewangelickie chóry – katowickie „Largo Cantabile” i gliwickie „Animato”. Jako były solista Operetki Śląskiej nadal występuje na wielu estradach, nie tylko Śląska. Korzystając z sanatoryjnego pobytu w Szczawnicy urozmaicił śpiewaczo grudniowy pobyt w sto- licy Pienin dwoma koncertami: w sanatorium „Dzwonkówka” zaprezentował współkuracjuszom program „Piosenka przypomni ci”, a tydzień później w szczawnickim kinoteatrze dał koncert „Kolędy świata”. Oba programy zyskały uznanie słuchaczy, co potwierdziły opinie zamieszczone w internecie i miejscowej prasie. Na drugim koncercie artystę oklaskiwał również burmistrz miasta, zaś soliście akompaniowała znana miejscowa pianistka i animatorka kultury – Ewa Zachwieja. Niezależnie od działalności wokalnej pan Jan od lat para się górską, kajakową i rowerową turys- tyką. Jako pasjonat fotografii podróżuje z nierozłącznym aparatem fotograficznym. We wspomnia- nych wyżej chórach stanowi, niezależnie od występów solowych, podporę w głosach męskich. Z chorzowskim „Cantate” dane mu było śpiewać w Holandii (w Driel wykonał po...holendersku utwór Bliwerta „Ojcze nasz”), Niemczech, Danii i w Czechach, tj. w Zlinie – mieście partnerskim Chorzowa. Z kolei na Ukrainie wystąpił w Tarnopolu, Stryju, Drohobyczu i Kamieńcu Podolskim. W chorzowskim kościele im. Lutra przeżył niezapomniany jubileusz pracy artystycznej na scenie z programem sakralnym. Jan Maria Dyga wielokrotnie prowadził zloty śląskich chórów i orkiestr w znanym ośrodku rekreacyjnym „Buk” w Rudach k. Raciborza, koncerty orkiestr w Gliwicach (w ramach Wiosny Gliwickiej) i Pyskowicach, a także zjazdy chórów ewangelickich diecezji katowickiej. Od 25 lat wolontaryjnie występuje w Ośrodku Leczniczo-Opiekuńczym im. św. Józefa w Gliwicach. Jest animatorem poczynań na rzecz przywrócenia pamięci o wybitnym społeczniku, etnografie i lekarzu z I poł. XIX w. - Juliuszu Rogerze. Od roku prezesuje Stowarzyszeniu Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach. Społecznikowi i artyście życzymy dalszych sił w pomyślnej realizacji tego wszystkiego co robi dla bliźnich i stanowi treść jego życia. Henryk Polok

Pełna treść wiadomości na: gliwice.pttk.pl/index.php/strona-glowna/inne/2045-spiewal-dla-kuracjuszy-jan-maria-dyga
gliwice.pttk.pl, Źródło artykułu: gliwice.pttk.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola