Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Środa, 9 Lipca 2025   imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Seminarium otwarte: Stabilne izotopy tlenu w badaniach antropologicznych

Data publikacji: 2014-05-12, Data modyfikacji: 2014-05-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: Otwarte seminarium naukowe Instytutu Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej pt. „Stabilne izotopy tlenu w badaniach antropologicznych – założenia, problemy i perspektywy” odbędzie się w auli 300 Wydziału Górnictwa i Geologii przy ul. Akademickiej 2 w Gliwicach 14 maja o godz. 14:00. Wykład poprowadzi dr Beata Cienkosz-Stepańczak z Zakładu Antropologii Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.   Przeprowadzana w kontekście badania pochodzenia oraz migracji osobników, a także rekonstrukcji procesu odstawiania dziecka od piersi, analiza izotopowa tlenu w ludzkim materiale szkieletowym opiera się na założeniu, że istnieje zależność między składem izotopowym tlenu w wodzie środowiskowej a poziomem izotopów tego pierwiastka w części mineralnej kości i zębów osobników. Dzięki temu antropolodzy badają pochodzenie i zmianę miejsca bytności osobników żyjących w przeszłości. Badania pokazują, że na proporcje izotopowe tlenu w organizmie mogą wpływać również czynniki związane z fizjologią ustroju, m.in. z aktywnością fizyczną oraz procesami wzrastania i starzenie się, a także przygotowywaniem pożywienia, m.in. gotowanie wody oraz rodzaj diety. Jak dotąd istotność wpływu powyższych zjawisk nie została jednak w pełni wyjaśniona.   Prezentacja dr Beata Cienkosz-Stepańczak z Zakładu Antropologii Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego ma na celu wskazanie czynników, które mogą potencjalnie wpływać na proporcje izotopów tlenu w tkankach ludzkich i zaburzać interpretację wyników w kontekście określania pochodzenia osobników. Podczas wykładu omówione zostaną również wyniki badań oraz projekty planowanych doświadczeń, które mają przyczynić się do pełniejszego poznania mechanizmów wbudowywania się izotopów tlenu w tkanki ludzkie. Zachęcamy do udziału w seminarium. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: http://www.polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=1108
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola