Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Środa, 9 Lipca 2025   imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ruszył program Horyzont 2020

Data publikacji: 2013-12-16, Data modyfikacji: 2013-12-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: Komisja Europejska ogłosiła w minionym tygodniu pierwsze zaproszenia do składania wniosków w ramach unijnego programu wspierania badań i innowacji Horyzont 2020. Łączny budżet programu na lata 2014-2020 wynosi blisko 80 miliardów euro.   Horyzont 2020 to największy w historii unijny program ramowy na rzecz badań naukowych i innowacji. Większość z blisko 80 mld euro przeznaczonych na badania przyznawana jest w ramach konkursów. Tylko do 2015 r. europejscy naukowcy i innowacyjne firmy mogą konkurować o 15 mld euro. Oprócz tego w ramach specjalnych porozumień partnerskich z poszczególnymi branżami przemysłu i państwami członkowskimi zostaną ogłoszone dodatkowe, oddzielne zaproszenia do składania wniosków. W 2014 r. łączny unijny budżet na badania naukowe – obejmujący wspomniane projekty partnerskie oraz wydatki administracyjne – wyniesie ok. 9,3 mld euro, natomiast w 2015 r. kwota ta wzrośnie do ok. 9,9 mld euro.   Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisja Europejska po raz pierwszy określiła priorytety finansowania na najbliższe dwa lata, wytyczając kierunek dla rozwoju badań w Europie. W budżecie na 2014 r. przeznaczono na badania i innowacje około 7,8 mld euro – finansowane będą przede wszystkim projekty, wpisujące się w trzy główne filary programu Horyzont 2020: doskonałość w nauce – granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla najlepszych badaczy oraz stypendia dla młodych badaczy w ramach programu Marii Skłodowskiej-Curie; wiodąca rola w przemyśle – środki przeznaczone na ugruntowanie wiodącej pozycji Europy w takich branżach przemysłu, jak: technologie informacyjno-komunikacyjne, nanotechnologia, zaawansowana produkcja przemysłowa, robotyka, biotechnologia i przemysł kosmiczny; wyzwania społeczne – dofinansowanie innowacyjnych projektów będących odpowiedzią na siedem wyzwań społecznych określonych w programie Horyzont 2020, dotyczących: ochrony zdrowia, rolnictwa, gospodarki morskiej i biogospodarki; energetyki, transportu, działań dotyczących klimatu, ochrony środowiska, efektywnego gospodarowania zasobami i surowcami; samoświadomych społeczeństw oraz bezpieczeństwa.Możliwości uzyskania finansowania w ramach programu Horyzont 2020 określają programy prac publikowane na unijnym portalu dotyczącym finansowania badań, który umożliwia szybsze przeprowadzanie procedur bez konieczności przedstawiania dokumentów w wersji papierowej. Uproszczono także samą architekturę programu i systemu finansowania, wprowadzając jednolity zestaw reguł i ułatwione zasady dotyczące kontroli finansowych i audytów. Regionalny Punkt Kontaktowy Politechnika Śląska planuje na styczeń 2014 r. serię szkoleń przybliżających poszczególne filary, zasady uczestnictwa i tworzenia konsorcjów oraz tematy finansowane w ramach programu Horyzont 2020. O szczegółach będziemy informować na uczelnianej stronie internetowej. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: http://www.polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=998
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola