Belka
Czwartek, 30 Maja 2024   imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Prof. Jerzy Okrajni zasłużonym dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii

Data publikacji: 2018-01-19, Data modyfikacji: 2018-01-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: Prof. Jerzy Okrajni został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii”. Odznaczenie zostało wręczone profesorowi podczas uroczystości na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej.   Jerzy Paweł Okrajni po ukończeniu studiów na Wydziale Mechanicznym Technologicznym w 1974 r. rozpoczął pracę na Wydziale Metalurgicznym. W 1982 obronił rozprawę doktorską, a w 1988 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora. Przez ponad 20 lat pełnił funkcje kierownika i opiekuna naukowego zespołu mechaniki na Wydziale Metalurgicznym. W latach 1999-2002 pełnił obowiązki prodziekana tego wydziału, a w latach 2003-2009 był kierownikiem Katedry Mechaniki Materiałów. Kierowany przez profesora zespół osób związanych z mechaniką na Wydziale Metalurgicznym, począwszy od 1990, ściśle współpracował ze środowiskiem lekarzy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i oddziałów ortopedyczno-urazowych śląskich szpitali. Wynikiem tej współpracy jest szereg opracowań o interdyscyplinarnym charakterze, w których warsztat naukowy mechaniki okazał się w istotnym stopniu pomocny dla zrozumienia i rozwiązania problemów z zakresu nauk medycznych. W roku 1997 Politechnika Śląska, Śląska Akademia Medyczna oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne zorganizowały pierwsze sympozjum „Biomechanika w Implantologii I”. Prof. Jerzy Okrajni był pomysłodawcą i przewodniczącym komitetu organizacyjnego bądź naukowego sześciu pierwszych sympozjów, które stały się ważnym, cyklicznym wydarzeniem naukowym, integrującym środowisko lekarzy oraz inżynierów zajmujących się zagadnieniami implantologii. Współpraca z lekarzami to jeden z najistotniejszych obszarów działalności naukowej profesora. Zajmuje się on m.in. zagadnieniami trwałości materiałów poddanych zmiennym obciążeniom, co okazuje się ważne zarówno w naukach technicznych, jak i w przypadku implantów stosowanych w ortopedii i traumatologii, od których oczekuje się biozgodności oraz spełnienia kryteriów wytrzymałościowych. Badania nad rozkładem naprężeń w kościach prawidłowych i po wszczepieniu endoprotez, w połączeniu z oceną densytometryczną mineralizacji tkanki kostnej okołoprotezowej, stały się już standardem w metodyce naukowych dociekań biomechanicznych aspektów obluzowań materiałów aloplastycznych. Prof. Jerzy Okrajni jest autorem ponad 200 publikacji, w tym zamieszczonych m.in. w „Chirurgii Narządów Ruchu i Ortopedii Polskiej”, 5 podręczników i promotorem 7 dysertacji doktorskich. Wielokrotnie był konsultantem prac z zakresu ortopedii, traumatologii i rehabilitacji oraz recenzentem rozpraw doktorskich na uczelniach medycznych.   Na zdjęciu od lewej: prof. Jerzy Łabaj, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, prof. Jerzy Okrajni oraz prof. Damian Kusz, przewodniczący kapituły odznaczenia Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=2127
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola