W CZWARTEK, 24 SIERPNIA, W GLIWICKIM RATUSZU ZOSTANIE PODPISANY LIST INTENCYJNY W SPRAWIE ZAŁOŻENIA POLSKO-NIEMIECKIEGO CENTRUM HYBRYDOWYCH KONSTRUKCJI LEKKICH. SPOTKANIE ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ. 11.30, A UROCZYSTE PODPISANIE LISTU INTENCYJNEGO JEST PLANOWANE NA OK. GODZ. 11.50.
Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich tworzą – ze strony polskiej: Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Federacja Firm Lotniczych „Bielsko”, a ze strony niemieckiej: Technische Universität Bergakademie Freiberg oraz Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
CELEM PODPISYWANEGO POROZUMIENIA JEST ROZWÓJ KILKUDZIESIĘCIOLETNIEJ WSPÓŁPRACY DOTYCZĄCEJ PROWADZENIA BADAŃ NAD MATERIAŁAMI JEDNORODNYMI ORAZ HYBRYDOWYMI I KOMPOZYTOWYMI, WYKORZYSTYWANYMI DO BUDOWY KONSTRUKCJI LEKKICH.
Materiały jednorodne to głównie materiały metalowe. Z kolei materiały hybrydowe i kompozytowe to materiały składające się z kilku innych materiałów, często metalowych i niemetalowych (np. włókien szklanych węglowych lub warstw polimerowych). Zestawienie i odpowiednie połączenie tych materiałów za pomocą różnych technologii pozwala na ukształtowanie materiału o specyficznych własnościach. Przykładem tego są materiały o znacznie lepszych własnościach wytrzymałościowych niż materiały metalowe przy znacznie niższej masie. Z tego powodu takie materiały są wykorzystywane do budowy konstrukcji lekkich, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym i lotniczym.
Nowe materiały wymagają zaawansowanych badań, polegających np. na testowaniu zachowania materiału w różnych warunkach atmosferycznych i przy różnym obciążeniu. Istotne jest także opracowywanie technologii wytwarzania tych materiałów, która pozwalałaby na jak najlepsze połączenie materiałów składowych.
UTWORZENIE CENTRUM, BAZUJĄCEGO NA PARTNERSTWIE INSTYTUCJI NAUKOWYCH, FIRM PRZEMYSŁOWYCH I SAMORZĄDU, JEST GWARANTEM ROZWOJU INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII AKTUALNIE OCZEKIWANYCH PRZEZ OTOCZENIE SPOŁECZNO-GOSPODARCZE ORAZ SZYBKIEJ KOMERCJALIZACJI WYNIKÓW BADAŃ NAUKOWYCH. BLISKA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PARTNERAMI POLSKIMI I NIEMIECKIMI ORAZ DOBRA KOMUNIKACJA POZWOLĄ NA CIĄGŁĄ WYMIANĘ KADRY NAUKOWEJ ORAZ APARATURY BADAWCZEJ.
Niemieccy partnerzy centrum – zarówno Technische Universität Bergakademie jak i Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik – to wiodące niemieckie ośrodki naukowe właśnie w zakresie badań i zastosowań materiałów metalowych oraz materiałów kompozytowych. Saksonia, w której zlokalizowane są obie uczelnie, jest niemieckim centrum konstrukcji lekkich. Obie uczelnie są także członkami klastra związanego z przemysłem samochodowym. Zarówno TUB, jak i ILK współpracują z Politechniką Śląską od kilkudziesięciu lat w zakresie rozwoju nowych technologii projektowania i budowy materiałów i konstrukcji lekkich oraz edukacji, a także realizowały wspólnie wiele projektów naukowych i dydaktycznych.
Politechnika Śląska z kolei, znajdująca się w sercu polskiego przemysłu motoryzacyjnego, współpracuje od wielu lat z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” w zakresie wdrażania nowych technologii, a także edukacji, czego przykładem są studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz wiele innych kierunków studiów i specjalności objętych patronatem firm przemysłowych. Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich pozwoli na uatrakcyjnienie procesu kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych.
![]() |
Powiat gliwicki - powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola