Belka
Piątek, 9 Maja 2025   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Powstaje Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

Data publikacji: 2017-08-23, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Powstaje Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

W CZWARTEK, 24 SIERPNIA, W GLIWICKIM RATUSZU ZOSTANIE PODPISANY LIST INTENCYJNY W SPRAWIE ZAŁOŻENIA POLSKO-NIEMIECKIEGO CENTRUM HYBRYDOWYCH KONSTRUKCJI LEKKICH. SPOTKANIE ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ. 11.30, A UROCZYSTE PODPISANIE LISTU INTENCYJNEGO JEST PLANOWANE NA OK. GODZ. 11.50.

Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich tworzą – ze strony polskiej: Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Federacja Firm Lotniczych „Bielsko”, a ze strony niemieckiej: Technische Universität Bergakademie Freiberg oraz Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

CELEM PODPISYWANEGO POROZUMIENIA JEST ROZWÓJ KILKUDZIESIĘCIOLETNIEJ WSPÓŁPRACY DOTYCZĄCEJ PROWADZENIA BADAŃ NAD MATERIAŁAMI JEDNORODNYMI ORAZ HYBRYDOWYMI I KOMPOZYTOWYMI, WYKORZYSTYWANYMI DO BUDOWY KONSTRUKCJI LEKKICH.

Materiały jednorodne to głównie materiały metalowe. Z kolei materiały hybrydowe i kompozytowe to materiały składające się z kilku innych materiałów, często metalowych i niemetalowych (np. włókien szklanych węglowych lub warstw polimerowych). Zestawienie i odpowiednie połączenie tych materiałów za pomocą różnych technologii pozwala na ukształtowanie materiału o specyficznych własnościach. Przykładem tego są materiały o znacznie lepszych własnościach wytrzymałościowych niż materiały metalowe przy znacznie niższej masie. Z tego powodu takie materiały są wykorzystywane do budowy konstrukcji lekkich, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym i lotniczym.

Nowe materiały wymagają zaawansowanych badań, polegających np. na testowaniu zachowania materiału w różnych warunkach atmosferycznych i przy różnym obciążeniu. Istotne jest także opracowywanie technologii wytwarzania tych materiałów, która pozwalałaby na jak najlepsze połączenie materiałów składowych.

UTWORZENIE CENTRUM, BAZUJĄCEGO NA PARTNERSTWIE INSTYTUCJI NAUKOWYCH, FIRM PRZEMYSŁOWYCH I SAMORZĄDU, JEST GWARANTEM ROZWOJU INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII AKTUALNIE OCZEKIWANYCH PRZEZ OTOCZENIE SPOŁECZNO-GOSPODARCZE ORAZ SZYBKIEJ KOMERCJALIZACJI WYNIKÓW BADAŃ NAUKOWYCH. BLISKA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PARTNERAMI POLSKIMI I NIEMIECKIMI ORAZ DOBRA KOMUNIKACJA POZWOLĄ NA CIĄGŁĄ WYMIANĘ KADRY NAUKOWEJ ORAZ APARATURY BADAWCZEJ.

Niemieccy partnerzy centrum – zarówno Technische Universität Bergakademie jak i Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik – to wiodące niemieckie ośrodki naukowe właśnie w zakresie badań i zastosowań materiałów metalowych oraz materiałów kompozytowych. Saksonia, w której zlokalizowane są obie uczelnie, jest niemieckim centrum konstrukcji lekkich. Obie uczelnie są także członkami klastra związanego z przemysłem samochodowym. Zarówno TUB, jak i ILK współpracują z Politechniką Śląską od kilkudziesięciu lat w zakresie rozwoju nowych technologii projektowania i budowy materiałów i konstrukcji lekkich oraz edukacji, a także realizowały wspólnie wiele projektów naukowych i dydaktycznych.

Politechnika Śląska z kolei, znajdująca się w sercu polskiego przemysłu motoryzacyjnego, współpracuje od wielu lat z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” w zakresie wdrażania nowych technologii, a także edukacji, czego przykładem są studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz wiele innych kierunków studiów i specjalności objętych patronatem firm przemysłowych. Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich pozwoli na uatrakcyjnienie procesu kształcenia w zakresie nowych technologii materiałowych.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Politechnika Śląska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola