Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Młode miłośniczki nauki opanowały Politechnikę Śląską!

Data publikacji: 2017-06-19, Data modyfikacji: 2017-06-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: Grupa młodych pasjonatek nauki ze szkoły podstawowej odwiedziła dziś mury Politechniki Śląskiej. Przez jeden dzień dziewczynki mogły się poczuć jak inżynierki. Na uczelni czekały na nie wykłady i zajęcia w laboratoriach, okraszone niesamowitymi efektami specjalnymi. Ogień, dym czy ciekły azot lejący się strumieniami – to tylko część atrakcji, które podbiły serca uczennic. A wszystko po to, aby przybliżyć najmłodszym świat nauki i techniki. Już od pierwszej chwili dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe studentki. Na największej auli na uczelni czekała na nie wykładowczyni w prawdziwej todze profesorskiej oraz przygotowany specjalnie dla nich wykład, podczas którego dowiedziały się, jak przyroda inspiruje inżynierów do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Wykładowczyni opowiedziała m.in. o tym, jak dzięki obserwacji zimorodków poprawiono efektywność japońskich pociągów, w jaki sposób pancerz żuka zainspirował naukowców do stworzenia samo napełniającej się butelki, a trąba słonia do skonstruowania robotów domowych i przemysłowych oraz co ma wspólnego spacer z psem z… rzepami. Dziewczynki miały też szansę zobaczyć na własne oczy owoce prac naukowców. W laboratoriach Wydziału Mechanicznego Technologicznego mogły spróbować swoich sił za sterami robotów i przy okazji dowiedziały się, do czego można je wykorzystać. Czekały też na nie niezwykłe pokazy chemiczne. Ogień, dym i ciekły azot lejący się strumieniami, to tylko część efektów specjalnych, które towarzyszyły zajęciom w laboratoriach. Uczennice mogły również pooglądać pod mikroskopem skrzydło motyla, nogę pająka, a także dowiedzieć się, że czarno-białe zdjęcia w dużym przybliżeniu tak naprawdę są… kolorowe. A to tylko część atrakcji, jakie dla młodych pasjonatek nauki przygotowali naukowcy z Politechniki Śląskiej. – Chcemy zarazić dzieci pasją do nauki już od najmłodszych lat. Chcemy pokazać uczennicom, które dziś nas odwiedziły, że nauki ścisłe i techniczne też mogą być fascynujące i że są nie tylko zarezerwowane dla chłopaków. Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszej wycieczce dziewczynki będą się jeszcze chętniej uczyć przedmiotów ścisłych, a za kilka lat wrócą na Politechnikę Śląską, tym razem już jako nasze studentki – podkreśla dr Agata Śliwa z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, organizatorka wydarzenia. Wizyta uczennic z katowickiej szkoły to nie pierwsze tego typu wydarzenie na Politechnice Śląskiej i na pewno nie ostatnie. W najbliższym czasie tajniki nauk ścisłych i technicznych będą zgłębiać kolejne grupy dzieci. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=1911
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola