Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Maszt na Leskowcu

Data publikacji: 2018-09-24, Data modyfikacji: 2018-09-28
A A AWydrukDrukuj  
 
„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel i czerwień” Maszt flagowy na Leskowcu w Beskidzie Małym. Harcerze z naszego Hufca, a dokładnie z 1 Knurowskiej Drużyny Harcerskiej, oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin „Familiaris Consortio” Niezłomni24 przed niecałym rokiem przygotowali wspólnie rekolekcje dla mężczyzn w formie prawdziwej szkoły przetrwania. Nawiązała się piękna współpraca, dzięki której obie grupy wzajemnie wspierają się w różnych przedsięwzięciach. Podczas wyprawy, która odbyła się przed rokiem na jesień, harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej za zgodą właścicieli oraz w porozumieniu ze schroniskiem na Leskowcu postawi na potrzeby uczestników obozu rekolekcyjnego „Niezlomni24” drewniany maszt na flagę. W przedsięwzięciu zaangażowany był również ks. dr Piotr Larysz, kapelan Śląskiej Chorągwi ZHP, harcmistrz, duszpasterz harcerzy w archidiecezji katowickiej, który uczestnikom wyprawy podkreślał m.in. że dla niego ta inicjatywa „masztu na Leskowcu” ma również znaczenie symboliczne, gdyż nieopodal miejsca gdzie obecnie stoi masz z flagą, w kaplicy na Groniu Jana Pawła II zamieszczono niegdyś tablicę upamiętniającą działalność ks. prałata Jerzego Pawlika, zasłużonego dla ruchu turystycznego w Polsce, wychowawcy przewodników. To on w swoich wykładach i licznych spotkaniach w gronie ludzi gór podkreślał znaczenie wartości patriotycznych w wychowaniu młodego pokolenia. W tym roku, kiedy przeżywamy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie postanowiono ufundować tablicę oraz ustawić nowy trwalszy maszt. Pod masztem znalazła się również tablica pamiątkowa, która ma przypominać wszystkim turystom o rocznicy niepodległości. Na tablicy znalazł się również cytat Czesława Janczarskiego o fladze. Na szczycie Leskowca znajduje się również krzyż parafii z Krzeszowa, który przypomina wszystkim turystom o modlitwie, staje się miejscem osobistych refleksji. W dniu 23 września o godz. 12.00 w kaplicy na Leskowcu została odprawiona uroczysta Msza Św. z okazji 85 – lecia istnienia schroniska na Leskowcu. Po Mszy Św. Ks. prob. Antoni Kania z parafii MB Nieustającej Pomocy z Krzeszowa k. Żywca poświęcił maszt flagowy oraz tablicę na szczycie. Wydarzenie to zwieńcza trud i pracę, tych którzy przyczynili się do tej szlachetnej inicjatywy. W modlitwie udział wzięli liczni turyści, rodziny, mieszkańcy okolicznych miejscowości, delegacje oraz zaproszeni goście.  

Pełna treść wiadomości na: gliwice.zhp.pl/?p=9186
gliwice.zhp.pl, Źródło artykułu: gliwice.zhp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola