Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

KONFERENCJA „UNIA ENERGETYCZNA – IMPLIKACJE DLA POLSKI”

Data publikacji: 2017-09-18, Data modyfikacji: 2017-09-18
A A AWydrukDrukuj  
 
KONFERENCJA „UNIA ENERGETYCZNA – IMPLIKACJE DLA POLSKI”

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ „UNIA ENERGETYCZNA – IMPLIKACJE DLA POLSKI”, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W NAJBLIŻSZY PONIEDZIAŁEK, 18 WRZEŚNIA, W CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ PRZY UL. KONARSKIEGO 22B. GOŚĆMI KONFERENCJI BĘDĄ M.IN. PRZEDSTAWICIELE MINISTERSTW: ENERGII, ŚRODOWISKA ORAZ SPRAW ZAGRANICZNYCH, PRZEWODNICZĄCY KOMISJI PRZEMYSŁU, BADAŃ NAUKOWYCH I ENERGII W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PROF. JERZY BUZEK, A TAKŻE PRZEDSTAWICIELE SAMORZĄDÓW LOKALNYCH I KONCERNÓW ENERGETYCZNYCH. SPOTKANIE Z MEDIAMI PRZEWIDZIANE JEST NA GODZ. 12.20.

Podczas konferencji specjaliści ze świata nauki, polityki, przemysłu i samorządu będą dyskutować m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście unijnej polityki energetycznej, o
wynikających z unii energetycznej konsekwencjach dla naszego kraju, a także na temat głównych kierunków unii energetycznej z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa. Organizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Jednym z priorytetowych zadań każdego państwa realizowanym przez jego systemy energetyczne jest konieczność zapewnienia bezpiecznych, zrównoważonych i konkurencyjnych dostaw relatywnie taniej energii dla wszystkich obywateli. Trudności w pełnej realizacji tego celu w wielu krajach Unii Europejskiej wynikają m.in. z nadmiernego uzależnienia tych krajów od ograniczonej liczby źródeł dostaw surowców energetycznych, konieczności  zmniejszenia  udziału  paliw kopalnych w produkcji energii, a także z konieczności obniżenia  emisji gazów cieplarnianych. Skuteczną reakcją na te wyzwania jest opracowanie bardziej spójnego zestawu działań w różnych obszarach polityki, na szczeblu unijnym i krajowym. Tym celom miałaby m.in. służyć właśnie unia energetyczna.

Unia energetyczna w świetle założeń opiera się na trzech ugruntowanych celach polityki energetycznej Unii Europejskiej: bezpieczeństwie dostaw, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności. Aby osiągnąć te cele, unia koncentruje się na pięciu wzajemnie przenikających się priorytetowych obszarach. Są to: bezpieczeństwo energetyczne, solidarność i zaufanie; wewnętrzny rynek energii; efektywność energetyczna jako wkład w ograniczanie zapotrzebowania na energię; obniżenie emisyjności gospodarki; a także pobudzanie badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.


„Unia energetyczna – implikacje dla Polski” – ramowy program konferencji

 

10.30-10.40 powitanie gości i otwarcie konferencji

- prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej

- Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów


10.40-10.50 wprowadzenie do tematyki konferencji 

- prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej

 

I blok – 10.50-12.20

10.50-11.20 Bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście unijnej polityki energetycznej (w tym przyjętych przez Polskę zobowiązań w postaci pakietu klimatyczno-energetycznego, postanowień obowiązujących aktów prawnych oraz faktycznego stanu sektora energetycznego)

11.50-12.10 Geneza unii energetycznej i ewolucja jej koncepcji aż do chwili obecnej

 

12.20-12.40 spotkanie z mediami

II blok – 12.40-15.10

 

13.00-13.20 Elektroenergetyka w Polsce w 2017 r. – doktryna bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście unii energetycznej

13.20-13.40 Badania naukowe prowadzone w Polsce w zakresie energii i kierunki kształcenia energetyków

13.40-14.00 Unia energetyczna z perspektywy przedsiębiorstw energetycznych

14.00-14.20 Główne kierunki unii energetycznej z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa

14.45-15.00 podsumowanie i zamknięcie konferencji

Politechnika Śląska, Źródło artykułu: Politechnika Śląska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola