Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Piątek, 11 Lipca 2025   imieniny: Cyprian, Olga, Benedykt
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Historia stosunków polsko-niemieckich w „Zakamarku”

Data publikacji: 2014-04-18, Data modyfikacji: 2014-04-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: W galerii „Zakamarek” Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej 23 w Gliwicach oglądać można wystawę pt. „Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich”. Ekspozycja dostępna będzie do 16 maja w godzinach otwarcia biblioteki. Wystawa Wystawę towarzyszy podręcznikowi dla szkół średnich pod tym samym tytułem. Wstęp wolny.   Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej wzrasta wśród niemieckich mediów i opinii publicznej zainteresowanie wschodnim sąsiadem. Opracowany przez Deutsches Polen-Institut w Darmstadt w 2007 r. podręcznik  „Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich” („Polnische Geschichte und deutsch-polnische Beziehungen”) stanowi materiał uzupełniający do nauczania historii w niemieckich szkołach ponadpodstawowych. Podręcznikowi towarzyszy wystawa – pod tym samym tytułem – którą można oglądać w galerii „Zakamarek” do połowy maja. Prezentowana wcześniej m.in. w Niemiecko-Polskiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie ekspozycja ma na celu zainteresowaniem uczniów szkół niemieckich historią Polski. Autorami koncepcji wystawy są twórcy podręcznika – dr Mathias Kneip i Manfred Mack. Na wystawie w galerii „Zakamarek” zaprezentowanych zostanie 18 kolorowych tablic przedstawiających wybrane wydarzenia historyczne, które decydowały o stosunkach polsko-niemieckich na przestrzeni tysiąca lat wspólnej historii. Wiedza i refleksja nad tymi wydarzeniami jest – zdaniem autorów – niezbędna do zrozumienia wzajemnych relacji dziś. Pod względem merytorycznym autorzy prezentują zarówno polskie, jak i niemieckie stanowiska, zwłaszcza w kwestiach spornych, których w historii wzajemnych stosunków nie brakuje. Podręcznik i wystawę charakteryzuje znakomita oprawa graficzna, opracowana przez wydawnictwo Cornelsen, oraz bogactwo uwzględnionych dokumentów i materiałów źródłowych. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: http://www.polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=1095
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola