Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

HISTORIA GLIWIC - Kanał Kłodnicki. Jak Gliwice zyskały dostęp do morza

 
Ryb było tu tak dużo, że poszczególne fragmenty kanału wydzierżawiano, a strażnicy musieli ich pilnować przed kłusownikami. Zimą, miasto tworzyło lodowiska i na zamarzniętych wodach kanału pojawiali się... łyżwiarze. Choć główną funkcją przecinającego centrum miasta kanału był transport towarów w głąb kraju, gliwiczanie wykorzystywali go także jako dobre miejsce do spędzania wolnego czasu. Latem organizowano tu zawody wędkarskie, zimą lodowisko, a wzdłuż wody ciągnęła się aleja spacerowa. Budowa kanału rozpoczyna się w 1792 roku. Początkowo prace nie idą zgodnie z planem. W Europie to czas wojen napoleońskich, część robotników walczy na froncie. Choć w lipcu 1806 roku z Gliwic odpływa pierwsza barka w kierunku Wrocławia, oficjalnie kanał zostaje otwarty dopiero trzydzieści lat po rozpoczęciu budowy - w 1822 roku, a koszt jego budowy wyniósł 800 000 talarów. Kanał Kłodnicki nie służył tylko do celów przemysłowych. Na jego wodach organizowano m.in. zawody kajakarskie i wędkarskie. W 1894 roku złowiono tu 25-kilogramowego szczupaka. Wędkarzom trafiały się karpie, liny, węgorze i raki. Ryb było na tyle dużo, że poszczególne fragmenty kanału wydzierżawiano, a dzierżawcy wynajmowali strażników do ochrony swoich odcinków przed kłusownikami. Zimą, miasto tworzyło lodowiska i na zamarzniętych wodach kanału pojawiali się... łyżwiarze. Jak podają źródła, naturalne lodowiska były w miarę możliwości oświetlane, a mieszkańcom towarzyszyła muzyka.

 


24gliwice
 
Data pliku video: 2014-11-15, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola