Belka
Wtorek, 28 Maja 2024   imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Chemia oswojona! Wszystko dzięki Uniwersytetowi Młodego Odkrywcy i zaczarowanemu laboratorium na Wydziale Chemicznym

Data publikacji: 2017-06-27, Data modyfikacji: 2017-06-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: Zakończyły się zajęcia w ramach pierwszej edycji Uniwersytetu Młodego Odkrywcy „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium”. W realizowanym na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej projekcie wzięło udział 75 uczniów trzech gliwickich szkół wraz z opiekunami. Ideę przedsięwzięcia, podobnie jak sposób realizacji, chwalą zarówno biorący udział w projekcie uczniowie, ich opiekunowie, jak i zaangażowani w przedsięwzięcie nauczyciele akademiccy i organizatorzy Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.   Słuchaczami Uniwersytetu Młodego Odkrywcy „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium” byli uczniowie współpracujących z Politechniką Śląską szkół podstawowych oraz gimnazjum. Odbywające się raz w miesiącu zajęcia realizowane były w postaci dwóch niezależnych bloków naukowych dostosowanych do wieku uczestników. Młodszą, liczącą 37 uczniów grupę stanowili wychowankowie dwóch gliwickich placówek – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 23. Starszą grupę stanowiło natomiast 38 uczniów z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. W spotkaniach organizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej uczestniczyli także nauczyciele, którzy z dużym entuzjazmem wypowiadali się na temat przedsięwzięcia i prowadzonych w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy zajęć mówiąc, że „tego typu spotkania naukowe, w których wiodącą rolę odgrywa eksperyment, mocno przemawiają do wyobraźni dziecka, zachęcają do twórczego myślenia i rozwijają zainteresowania.”   Spotkania w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium” odbywały się na Wydziale Chemicznym raz w miesiącu, a ich uczestnicy – obok interesujących wykładów popularyzujących naukę i zajęć eksperymentalnych – mieli możliwość zapoznania się ze środowiskiem akademickim, porozmawiania ze „starszymi kolegami” i odwiedzenia profesjonalnie wyposażonych pomieszczeń laboratoryjnych. Kadra akademicka prowadząca zajęcia z ogromnym zaangażowaniem zdradzała młodym adeptom zawiłe tajniki chemii, fizyki i matematyki, przenosząc ich w świat tajemniczej grafiki inżynierskiej i projektowania. Organizatorzy współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu żywią nadzieję, że fascynacja nauką i ciekawość świata, którą obserwowali u „młodych odkrywców”, nie wygaśnie i w przyszłości przywiedzie ich w mury Politechniki Śląskiej. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=1919
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola