Belka
Sobota, 29 Czerwca 2024   imieniny: Benita, Piotr, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zmarł prof. dr. hab. inż. Michał Palica

Data publikacji: 2014-06-06, Data modyfikacji: 2014-06-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: 5 czerwca w wieku 71 lat zmarł po ciężkiej chorobie prof. dr hab. inż. Michał Palica, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Prof. Michał Palica był wieloletnim pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, gdzie – w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej – pracował od chwili ukończenia studiów aż do przejścia na emeryturę. Na macierzystej uczelni przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej – począwszy od doktoratu w 1972 r., przez uzyskanie stopnia doktora habilitowanego w 1983 r., aż do uzyskania tytułu profesora w roku 2003.   Zainteresowania naukowe prof. Michała Palicy były bardzo szerokie. Zajmował się m.in. zagadnieniami wymiany ciepła w wymiennikach, absorpcji w polu sił odśrodkowych, suszeniem, odpylaniem, transportem pneumatycznym, dezodoryzacją, biofiltracją i filtracją. Zainteresowania te zaowocowały ponad setką publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Współautor monografii oraz wielu patentów, skryptów i podręczników akademickich.Przez szereg lat prof. Palica był pracownikiem i członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego „BAROWENT” w Katowicach. Pracował również w charakterze konsultanta ds. ochrony środowiska w PZMI „IZOPOL” w Trzemesznie. Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem, organizującego konkurs na najlepszą pracę dyplomową, w którym prace dyplomowe wykonane pod Jego kierunkiem wielokrotnie otrzymywały pierwsze miejsca. W uznaniu za swoją pracę prof. Michał Palica odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej oraz wielokrotnie wyróżniany był nagrodami rektora Politechniki Śląskiej za osiągniecia dydaktyczne i naukowe.   Prof. Michała Palicę zapamiętamy jako niezwykle prawego, skromnego, życzliwego ludziom nauczyciela akademickiego, a także niezmiernie pracowitego i sumiennego człowieka o głębokiej mądrości i umiejętności przekazywania wiedzy. Pamięć o Nim zachowamy w naszych sercach.   Msza żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. Świętego Jacka w Katowicach-Ochojcu 9 czerwca godz. 10:00. Tuż po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Katowicach przy ul. Sienkiewicza. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: http://www.polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=1138
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola