Belka
Piątek, 27 Września 2024   imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Powstało Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

Data publikacji: 2018-05-18, Data modyfikacji: 2018-05-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Treść: Eksperci z Niemiec i Polski, w tym z Politechniki Śląskiej, będą wspólnie prowadzić badania nad nowymi materiałami oraz konstrukcjami hybrydowymi. Uroczyste podpisanie porozumienia o utworzeniu Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich odbyło się 17 maja w ratuszu miejskim w Gliwicach.   Porozumienie, będące następstwem podpisanego w sierpniu zeszłego roku listu intencyjnego, zostało zawarte pomiędzy Politechniką Śląską, miastem Gliwice, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” (koordynatorem Śląskiego Klastra Lotniczego), Instytutem Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, a także Uniwersytetem Technicznym Bergakademie Freiberg.  Współpraca pomiędzy przedstawicielami z obszaru nauki, przemysłu i samorządu z Polski i Niemiec ma na celu przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii projektowania konstrukcji lekkich, a także edukacji w tym zakresie. Utworzenie centrum to odpowiedź na oczekiwania nowoczesnego przemysłu dotyczące rozwoju innowacyjnych technologii materiałowych oraz szybkiej komercjalizacji wyników badań naukowych. – Inżynieria materiałowa jest jednym z filarów rozwoju cywilizacyjnego. Chodzi przy tym zarówno o opracowywanie nowych materiałów, jak również o zastosowanie ich w projektowaniu nowych systemów, by dążyć do zmniejszania masy konstrukcji przy jednoczesnym zwiększaniu ich wytrzymałości. Okazuje się, że poprzez odpowiednią obróbkę technologiczną i odpowiednie ukształtowanie struktury jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe niż w przypadku elementów wykonywanych z litego materiału. Dlatego właśnie konstrukcje hybrydowe są coraz częściej stosowane w przemyśle zaawansowanych technologii, zwłaszcza w przemyśle samochodowym czy lotniczym – wyjaśnia rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Na gliwickiej uczelni już od kilku lat prowadzone są badania naukowe nad materiałami jednorodnymi oraz hybrydowymi i kompozytowymi, wykorzystywanymi do budowy konstrukcji lekkich. Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich i jeszcze ściślejsza współpraca z partnerami centrum bez wątpienia pozwoli te działania zintensyfikować.   Centrum będzie zlokalizowane w budynku biura gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rybnickiej 29 w Gliwicach. Jednostka: Wszystkie ObrazekWybieralny:

Pełna treść wiadomości na: polsl.pl/Lists/AktualnosciUczelniane/DispForm.aspx?ID=2267
polsl.pl, Źródło artykułu: polsl.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gliwicki -  powiat w województwie śląskim z siedzibą w Gliwicach. W skład powiatu wchodzą: Knurów, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś, zajmując łącznie wpowierzchnię 664,37 km².

Atrakcje zabytowe powiatu stanowią m.in. Miejskie mury obronne w Gliwicach, Radiostacja gliwicka, osada Krywałd, Stare Miasto, ruiny Synagogi z 1822 r. czy Droga Krzyżowa z XVIII w w Pyskowicach.

W powiecie działa Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której funkcjonują między innymi firmy General Motors Manufacturing Poland oraz japońska fabryka NGK Ceramics. Działa tu także park technologiczny Technopark Gliwice.

Przez powiat gliwicki przebiegają drogi krajowe: 44, 78, 88, 94 oraz autpostrady A2 i A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola